ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه‌ی خود، هم در شمال کشور و هم در جنوب کشور بنادر مهمی را در خود جای داده است. شرکت سپهران ریل راسا(سهامی خاص) در رابطه با امور حمل و نقل بین المللی و تجارت امکان حمل بار از بنادر مهم ایران به اقصی نقاط کشور را فراهم می کند. این شرکت در برخی از این بنادر نمایندگی فعال دارد و خدمات حمل ریلی ، تخلیه و بارگیری را ارائه می نماید.

بنادر جنوبی ایران

جنوب کشور دارای بنادر مهم از لحاظ تجاری است و عمده صادرات و واردات کشور از طریق بنادر جنوب ایران صورت می پذیرد.

بندر امام خمینی

بندر امام خمینی(ره) در استان خوزستان در شمال غربی خلیج فارس و در انتهای آبراه خور موسی قرار دارد. این بندر به دلیل داشتن عمق مناسب، تردد انواع کشتی‌های اقیانوس پیمای تجاری و نفتکش را به تمام نقاط دنیا فراهم نموده است. قرارگرفتن در مسیر بین‌المللی حمل و نقل شمال – جنوب‌‌ و شرق – غرب، قرارگرفتن در مسیر جاده ای ارسال کالا از کشورهای عراق، ترکیه، حوزه قفقاز و آسیای میانه به کشورهای جنوب شرق آسیا و متصل بودن به خطوط راه‌آهن سراسری کشور این بندر را به یکی از مهمترین مراکز تجاری و صنعتی تبدیل کرده است.

بندر شهید رجایی

این بندر در استان هرمزگان از بزرگترین و مهم ترین بنادر ایران در مرکز کریدور ترانزیتی جنوب به شمال قرار دارد این بنادر اقیانوس هند و خلیج فارس را از طریق ایران به دریای خزر و سپس از طریق روسیه به شمال اروپا متصل می کند. این بندر مناسب ترین و کوتاه ترین پل ارتباطی با آسیای میانه می باشد. از ویژگی های دیگر بندر شهید رجایی وجود خطوط ریلی و همجواری با پالایشگاه ها و پتروشیمی ها می باشد.

بندر بوشهر

بندر بوشهر از بنادر جنوبی ایران و نزدیکترین بندر جنوبی به کشورهای حوزه خلیج فارس ( قطر، بحرین، کویت و عربستان ) می باشد. به عنوان یک بندر صادراتی در زمینه حمل مواد نفتی فعالیت می کند. این بندر قابلیت ارائه خدمات انواع کالا مانند فله، کانتینر، عمومی، مواد نفتی و… را دارا است.

بندر شهید با هنر

بندر شهید باهنر از بنادر جنوب ایران که اهمیت زیادی در تجارت کشور را دارا است و به عنوان یک بندر صادراتی در زمینه حمل و نقل کالا، مواد نفتی و غیر نفتی فعالیت می کند. از ویژگی های این بندر دسترسی سریع به آب های آزاد از طریق خلیج فارس و دریای عمان، قرار گرفتن در کریدور شمال-جنوب و راه های بین المللی جاده ای می باشد.

بندر خرمشهر

بندر خرمشهر در شمال غربی خلیج فارس و با کشور عراق هم مرز است. دارای اسکله های فراوان می باشد و یکی از بنادر کانتینری کشور در خلیج فارس می باشد و به دلیل همجواری با عراق یک منطقه مهم از نظر تجاری می باشد. این بندر به خطوط ریلی سراسری و مسیر جاده ای ترانزیتی متصل است.

بندر چابهار

بندر چابهار در شمال دریای عمان و در مسیر کریدور شمال و جنوب قرار دارد. به عنوان منطقه آزاد تجاری برای صادرات و واردات به حساب می آید. مهمترین معضل بندر چابهار عدم اتصال آن به خط راه آهن سراسری است. این بندر به دلیل موقعیت خود، نزدیکترین راه دسترسی کشورهای آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آبهای آزاد است. این بندر قابلیت ارائه خدمات انواع کالا اعم از عمومی، کانتینری، فله، مواد نفتی و … را دارا است.

بنادر شمالی ایران

دریای خزر از شمال با روسیه، از جنوب با ایران، از غرب با جمهوری آذربایجان و از شرق با ترکمنستان هم مرز است. در حاشیه دریای خزر بنادر زیادی وجود دارد که نقش مهمی در تبادلات تجاری ایران دارا هستند.

بندر انزلی

بندر انزلی در استان گیلان و در قسمت جنوبی دریای خزر قرار گرفته است. به دلیل قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی کریدور شمال- جنوب و مسیر خط راه آهن سراسری از اهمیت بالایی برخوردار است و نقش مهمی در صنعت حمل و نقل دریایی کشور را دارا است. این بندر به دلیل داشتن تجهیزات پیشرفته از مهمترین بنادر تبادل کالا با کشورهای روسیه، آذربایجان، قرقیزستان و… می باشد.

بندر نوشهر

بندر نوشهر در استان مازندران و نزدیکترین بندر به پایتخت و مجهز به خطوط هوایی و یکی از مهمترین بنادر اقتصادی و تجاری می باشد. بندر نوشهر به دلیل تردد زیاد کشتی های تجاری، از بنادر معتبر شمال ایران است. این بندر قابلیت ارائه خدمات به انواع کالا اعم از عمومی، کانتینری، فله، مواد نفتی، کالای عمومی لنج ها، آب رسانی به شناورها را دارد.

بندر امیر آباد

بندر امیر آباد در شرق استان مازندران و بزرگترین بندر در میان پنج کشور حاشیه دریای خزر می باشد. این بندر به دلیل موقعیت استراتژیکی خود، قرار گرفتن در مسیر کریدور بین‌المللی ترانزیت شمال – جنوب و مسیر خطوط ریلی سراسری جایگاه برجسته ای در عرصه اقتصادی بین المللی و ملی دارد. بندر امیر آباد قابلیت عملیات بندری کالاهای فله، نفتی، کانتینر، رو-رو، کالای عمومی و… دارا می باشد.

Sany-SRC-45-31G-Reachstacker-1024x7671-1024x767-12

مجتمع بندری شهید رجایی بندرعباس از مهم‌ترین بنادر ایران به شمار می‌رود، تخلیه و بارگیری سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن کالا، به تنهایی بیش از ۵۵ درصد صادرات و واردات و ۷۰ درصد ترانزیت بنادر کشور را برعهده دارد. همچنین تخلیه ۹۰ درصد بارگیری کالاهای کانتینری کشور در این مجتمع انجام می‌گیرد.

این بندر در فاصله ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده و با بیش از ۲۴۰۰ هکتار وسعت (محدوده عملیاتی و پس کرانه)، ظرفیت پذیرش سالانه بیش از ۸۸ میلیون تن کالا را دارد. این بندر در سال ۲۰۱۲ با ۸۰ بندر جهان، تبادل کالا انجام می‌داد. ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در تاریخ ۱۳۷۶ در هیئت وزیران وقت جمهوری اسلامی ایران تصویب شد.

این بندر با برخورداری از ۱۸ دستگاه جرثقیل دروازه‌ای (گنتری کرین)، و حدود ۴۰ پست اسکله و با در اختیار داشتن بزرگترین و پیشرفته‌ترین ترمینال‌های کانتینری کشور، توانایی پهلو دهی انواع کشتی‌های اقیانوس پیما را داراست. تا پیش از شروع تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه این بندر (سال ۲۰۱۱ میلادی)، ۳۰ خط کشتیرانی جهان، اقدام به تخلیه کالاهای خود در این بندر می‌نمودند.

در تازه‌ترین رتبه‌بندی برترین بنادر جهان که در سپتامبر ۲۰۱۳ منتشر شد، بندر شهید رجایی با چند پله سقوط نسبت به گذشته، در رتبه ۵۹ جهان قرار گرفت.