انواع واگن های باری

واگن های باری به منظور جابه جایی و حمل کالا طراحی می شوند و وظیفه آن ها حمل بار از مبدا مورد نظر به مقصد، بدون وارد شدن آسیب دیدگی است. واگن های باری از نظر شکل ظاهری در انواع بسیار مختلفی به منظور تامین کیفیت مناسب برای حمل کالاهای گوناگون، طراحی می گردند. انواع واگن های باری عبارت اند از:

واگن های لبه کوتاه

واگن های لبه کوتاه نوعی از انواع واگن های باری است که اغلب از آن جهت حمل و نقل محمولات فولادی و مصالح ساختماني و همچنین ماشين آلات و كالاهاي سنگين استفاده می کنند. واگنهاي لبه کوتاه در دو نوع دو محوره و چهار محوره ساخته مي شوند. ارتفاع لبه واگن هاي لبه کوتاه ۴۰۰ الی ۶۰۰ میلی متر است. لبه های جانبی و سر کلکی لولایی بوده تا در صورت لزوم لبه های جانبی به طور عمود به خط آهن باز و واگن همانند یک واگن مسطح مورد استفاده قرار گیرد.

سپهران ریل مالک 200 دستگاه واگن لبه کوتاه چند منظوره ی 19 متری میباشد و آماده ارائه خدمات حمل بار به صورت عمده می باشد.

واگن های مسطح

از انواع واگن های باری مسطح برای حمل کانتینر 20 فوت و 40 فوت، حمل ماشین آلات و کالاهای سنگین وزن و طویل و همچنین قطعات آهنی مانند ورق آهن و تیر آهن ها استفاده می شود. واگن های مسطح در انواع معمولی و عریض، در دو محوره، چهار محوره و شش محوره طراحی می شوند. واگن های مسطح به منظور مهار کردن کالا مجهز به ستون های فولادی هستند که می توانند از حالت قائم به اندازه ۹۰ درجه دوران یافته و در امتداد شاسی جانبی به طور افقی در جایگاه مربوطه قرار گیرند.

نوع خاص واگن های مسطح که به کمرشکن معروف می باشند، جهت حمل و نقل کالاهای با ارتفاع زیاد و سنگین وزن استفاده می شود.

بطور كلي انواع واگن هاي مسطح داراي لبه هایي در دو انتها مي باشد كه هنگام بارگيري این لبه ها روي تامپون خوابانده می شوند تا عبور وسائط نقلیه از سکوی بارگیری به واگن ها یا از واگنی به واگن دیگر امکان پذیر باشد.

سپهران ریل مالک 50 عدد واگن مسطح 26 متری مخصوص حمل کانتینر میباشد.

واگن های مسقف

طراحی اطاق واگن های مسقف بدین شکل است که پس از قرارگیری کالا و محصول در آن، با بستن درب های جانبی و پلمب کردن آن، کالا از هر لحاظ محفوظ می ماند. بنابراین برای جابه جایی کالاهایی که در مقابل هوای آزاد، آفتاب، رطوبت و یا عوامل دیگر جوی فاسد می گردد بسیار مناسب می باشد.

این نوع واگن ها به دو صورت دو محوره و چهار محوره ساخته می شوند. بدین صورت که واگن های دو محوره در هر دو طرف دارای یک درب کشویی و دو عدد هواکش بوده؛ در صورتی که واگن های مسقف چهار محوره در هر دو طرف دارای دو درب کشویی و دو عدد هواکش می باشند. این امر جهت سهولت در بارگیری و تخلیه محموله هایی است که به صورت فله بارگیری و حمل می شوند.

در این نوع واگن ها تعداد چهار عدد دریچه در امتداد محور طولی در سقف و شش عدد دریچه جانبی وجود دارد که هر یک از آنها به وسیله ضامن مخصوص در محل مربوطه کاملا محکم و پلمپ می شوند و دریچه های سقفی نیز به وسیله نوار لاستیکی کاملا آببندی می شوند تا امکان نفوذ هیچ عامل بیرونی وجود نداشته باشد.

واگن لبه بلند

از واگن های لبه بلند اصولا برای جابه جایی و حمل مواد معدنی و کالاهای صنعتی و اجناس کم وزن و پر حجم استفاده می شود. این واگن ها در سه نوع دو محوره، چهار محوره و شش محوره وجود دارند و در هر طرف دارای یک یا دو درب لولایی دو لنگه می باشند. بدنه انتهایی بعضی از این نوع واگن ها در حول لولای فوقانی قابل باز و بسته شدن می باشد. همچنین در کف برخی از این واگن ها دریچه هایی تعبیه شده است تا بتوان پس از آزاد کردن ضامن کناری عمل تخلیه از کف واگن انجام شود.

واگن مخزن

یکی دیگر از انواع واگن های باری مورد استفاده در صنعت حمل و نقل ریلی، واگن های مخزن می باشد که از این نوع واگن ها برای حمل و نقل مایعات و مواد نفتی و نیز گازها استفاده می شود. همانند سایر واگن ها، واگن های مخزن در دو نوع دو محوره و چهار محوره وجود دارند. ضخامت بدنه استوانه مخازن بین ۸ الی ۱۲ میلیمتر و پوشانده شده از ورق فولادی می باشد. در قسمت فوقانی واگن های مخزنی ، درب بزرگ دایره ای شکل وجود دارد که دارای درپوش محکمی است. این درب ها به درب آدم رو معروم می باشند و تعمیرکاران می توانند از طریق این درب ها وارد منبع شده و تعمیرات ضروری را انجام دهند. درب دیگری در کنار این درب اصلی قرار دارد که با باز نمودن آن، دریچه شیر تخلیه قابل مشاهده است. همچنین دو سوپاپ در جدار آن وجود دارد که یکی از شوپاپ ها عمل تخلیه گاز داخل مخزن را انجام می دهد و سوپاپ دیگر مخزن را در موقع تخلیه هواگیری می کند.

همچنین در قسمت پایین طرفین مخازن دارای یک شیر تخلیه از مسیر منشعب شده و این شیرهای تخلیه مجهز به درپوش می باشند. تمامی شیرهای تخلیه و درب دایره ای اصلی قابل پلمپ شدن می باشند.

واگن یخچال

از واگن های یخچال دار برای حمل کالاهای فاسد شدنی که در مجاورت هوا و گرما فاسد می شوند استفاده می گردد. از جمله مواد فاسد شدنی می توان به انواع سبزیجات، گوشت و ماهی، لبنیات و غیره اشاره نمود. برای عایق بندی واگن های یخچالی از پشم شیشه و ورقه های آگوستیک و ورقه های سربی استفاده شده است. داخل واگن های یخچالی محفظه های گوناگونی جهت بارگیری اجناس با درجه حرارتی متفاوت تعبیه شده است. درجه حرارت این محفظه ها بین -۲۰ درجه تا +۴ درجه می باشد.

داخل این نوع واگن ها داراي كمپرسور خنك كننده بوده كه به دستگاه موتور و مخزن گاز سرد كننده امونیاك ارتباط دارد و در موقع كار هواي داخل واگن را خنك مي كند. این واگن ها بلا فاصله پس از بارگيري بوسیله یك نفر متصدي در تمام ساعات بارگيري و حمل و نقل كنترل شده و موتور آن بایستي روشن باشد.

دربهاي جانبي واگن داراي زواره هاي پلاستیكي است كه پس از بسته شدن مانع نفوذ حرارت از خارج به داخل واگن و بالعكس می گردد. این نوع واگن ها نیز همانند سایر واگن ها در دو نوع دو محوره و چهار محوره ساخته مي شوند.

 

واگن های شن کش

از واگن های شن کش که نوعی دیگر از انواع واگن های باری می باشند جهت حمل موادی همچون ذغال سنگ، سنگ آهن و امثال آن استفاده می شود. به عبارتی این نوع واگن ها، نوع خاص از واگن های لبه بلند می باشند که به علت نوع استفاده و کاربری آن، تغییراتی در ساختار آن ایجاد شده است. واگن هاي شن كش در دو نوع دو محوره و چهار محوره ساخته شده و مجهز به تعدادي دریچه تخلیه در امتداد محور طولي در كف واگن می باشد.

واگن حمل خودرو

واگن حمل خودرو به منظور حمل خودروهاي سواري و یا وانت بارهاي سبك، از كارخانه تا مراكز توزیع به كار مي روند. واگن های حمل خودرو به دو صورت مسقف و رو باز وجود دارند. طول واگن های روباز به ۲۵ متر رسیده که مناسب بارگیری ۱۲ الی ۱۵ خودرو می باشد. یکی از مشکلات اصلی این نوع واگن ها، عدم محافظت خودرو در برابر صدمات ناشی از شرایط جوی است.